Higiena- Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, higiena odnosi się do warunków i praktyk, które pomagają utrzymać zdrowie oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób. Higiena osobista dotyczy utrzymania czystości ciała ale pojęcie to dotyczy również innych dziedzin.
Celem tych zabiegów jest usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń, na które składają się: kurz, pył, bakterie, pot i łój oraz złuszczony naskórek. Zanieczyszczenia te utrudniają skórze spełnianie jej funkcji i mogą być przyczyną rozległych infekcji. Ciepła kąpiel nie tylko oczyszcza skórę, lecz także reguluje funkcję układu krwionośnego, pracę serca, wpływa kojąco na układ nerwowy i zapewnia dobry sen.
Ze względu na swoje funkcje skóra musi mieć zapewniony kontakt z promieniami słońca i powietrzem. Duże znaczenie ma tutaj ubiór: czysty, lekki, dostatecznie ciepły zimą, a przewiewny latem, nieutrudniający oddychania skórnego i parowania z powierzchni skóry. Higieniczność odzieży zależy od jej przewodnictwa cieplnego, przepuszczalności dla gazów oraz zdolności chłonięcia potu. Podrażniona skóra stanowi wrota zakażenia dla różnych bakterii, wirusów i grzybów. Bielizna, odzież i obuwie nie powinny uciskać skóry, gdyż wywołuje to podrażnienia i utrudnia dopływ krwi do miejsc uciskanych, często powodując bolesne zgrubienia – odciski.
Znaczenie higieny osobistej w medycynie
W medycynie znaczenie tego terminu jest szersze i obejmuje wszelkie działania podejmowane indywidualnie przez każdego człowieka (stąd przymiotnik osobista), których celem jest niedopuszczenie do choroby, utrzymanie optymalnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej oraz psychicznej, a także wydłużenie życia. Innymi słowy, higiena osobista to ogół praktyk, które mają chronić przed chorobami i urazami oraz służyć utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej przez możliwie długi okres życia.
Elementy higieny osobistej:
- codzienne dbanie o czystość rąk i innych partii ciała
- regularne mycie zębów i włosów - dbanie o paznokcie
- codzienna zmiana bielizny - regularne pranie ubrań, w tym bielizny
- częsta zmiana ręczników i pościeli i regularne ich pranie - wietrzenie wnętrz przed pójściem spać oraz rano
- niepożyczanie przedmiotów higieny osobistej np. ręcznika, grzebienia czy szczoteczki do zębów